A fotometria tárgyalásával kettős célt szeretnénk elérni. Megismerkedünk az élelmiszeripari üzemek szempontjából is fontos világítástechnikai, sugárzási fogalmakkal és a definiált mennyiségek mérésével. Ezt követően bemutatunk élelmiszeripari anyagok szerkezetvizsgálata szempontjából is fontos mérési eljárásokat.
Egy fényt kibocsátó felületről dt idő alatt kisugárzott dW fényenergia segítségével meghatározható a fényteljesítmény vagy fényáram fogalma (45.ábra)
A fényáram térszögbe kisugárzott részéből számítható a fényerősség:
A fényerősség meghatározása alapján a fényáram is megadható:
A fényerősség az SI mértékrendszer alapmennyisége. A mértékrendszeri definíció szerint a platina dermedési hőmérsékletén (1770 °C) az 1cm2 felületű abszolút fekete test felületére merőleges irányban sugárzott fénye 60 candela fényerősségű.
A Lambert-féle koszinusztörvény szerint a felület fényerőssége alfa szög irányában:
Szemünk a megvilágított A2 felület ún. felületi fényességét érzékeli. Ennek jellemzésére szolgál a fénysűrűség fogalma (45. ábra).
A gyakorlat számára is talán legfontosabb világítástechnikai fogalom a megvilágítás fogalma:
A fotometria távolságtörvénye szerint az r távolságban elhelyezett megvilágított felület normálisa a fénysugárral alfa szöget zár be, akkor
45. ábra Szemléltető ábra a fotometriai fogalmak meghatározásához
46.ábra Fotometriai alapfogalmak és mértékegységek
A fotometria számára értelmezett fényáramfényerősség (Iv), fénysűrűség (Lv) és megvilágítás erősség (Ev) fogalmaknak megfelelően ismerjük az ún. sugárzásmennyiségeket:
Sugárzott teljesítmény:ahol dQe sugárzott energia mértékegysége
Sugársűrűség:(45.ábra), [Le] = W.m-2 sr-1
Besugárzott felületi teljesítmény:(45.ábra), [Ee] SI=Wm-2