3.2.2.Vizuális fotometria

Kiemelt fotometriai feladat a fényerősség meghatározása. A vizuális fotometria alapvetően megfigyelés (látás) útján oldja meg ezt a feladatot. Szemünk arra nem képes, hogy egy etalon fényforrás fényerősségéhez képest megmondjuk az ismeretlen fényforrás fényerősségét. Az összehasonlítás érdekében készült pl. a Ritchi-féle fotométer (47.ábra). A készülékben elhelyezett prizma éle eltűnik, ha a megvilágítás mindkét oldalról ugyanaz:

fotométer egyenlete

Ritchi fotométer

47. ábra Ritchi-féle fotométer

Az rl és r2 távolságok, továbbá az etalon fényerősség ismeretében az ismeretlen fényerősség meghatározható. Lényegében a vizuális fotometria műszerei, berendezései hasonlóan működnek, mint a Ritchi-féle fotométer.

3.2.3. Objektív fotometria

A megfigyelés helyett objektív mérőműszerek segítségével is meghatározhatjuk a fotometriai mennyiségeket. A sugárzási mennyiségek energetikai szempontból megfelelői a fotometriai mennyiségeknek. Így a sugárzásmérés eszközei is alkalmasak objektív fotometriai mérésekre. Ilyen céllal használhatók pl: termoelemek, termisztorok, radiométerek, fotocellák, fényelemek.

A sugárzásdetektorok alkalmazása miatt azonban a láthatóság alapján érzékelt fotometriai mennyiségektől eltérések lesznek. Ezért a vizuális fotometriai és a sugárzási módszerekkel mért mennyiségek között kölcsönös megfeleltetést kellett találni. A nehézséget az is okozza, hogy a szem spektrális érzékenysége (48. ábra) különböző hullámhosszakon más. A kísérleti tapasztalatok alapján is megállapították, hogy a világosra adaptált ún. átlagos emberi szem leg érzékenyebb alambda= 550 nm-es sugárzásra. E sugárzásból 1 watt teljesítménynek 683 lumen fényáram felel meg. Vagyis a fényhatásfok; a sugárzás fényhasznosítása:

spektrális= 683 lm/W

Más hullámhosszra a spektrális fényhatásfokspektr. fényhszn.

K(lambda)a spektrális fényhasznosítás,fényhaszn.

ahol

spektrális eloszlás

A szem spektrális érzékenysége

48. ábra Az emberi szem spektrális érzékenysége

E definíciók alapján egylambda 1,2hullámhossz-tartományban meghatározható a teljes sugárzási teljesítményFi(e)és fényáramFi(v)Fényáram képletei

Ezen összefüggések természetesen a többi fotometriai mennyiség meghatározását is lehetővé teszik. A gyakorlatban alkalmazott objektív fotométerek spektrális érzékenységéts(lambda)a spektrális fényhatásfokhoz kell igazítani. A legelterjedtebb objektív fotométer a fényelemes megvilágításmérő, az ún. luxmérő.

Vissza a kezdőlapra Vissza a fénytan elejére Vissza az előző fejezetre