Statisztikai kiegészítő

Az itt ismertetett eljárások nem kötelezőek és nem is ajánlottak. Hallgatóink számára csupán a dolgok jobb megértését szolgálja. Laboratóriumi jegyzőkönyvek készítéséhez felhasználható, de csak a laborvezető útmutatása szerint, szorgalmi feladatként.

A matematikai statisztika vizsgálati módszereitől jelentősen eltérünk. A valószínűségi eseményeket ugyanis a fizika laboratóriumi mérésen nem vizsgáljuk, és a statisztikai eloszlásfüggvényekkel sem foglalkozunk. Ezzel szemben meg akarjuk tanítani arra a hallgatóinkat, hogy elemi módszerekkel a mérési eredményekeiket képesek legyenek kiértékelni. Emiatt a kiértékelés numerikus példáira helyezzük a súlyt.
Az elsőéves hallgatóknak ehhez a saját zsebkalulátorukat kell használniuk. Rendelkezésre áll számukra a Microsoft termékek kedvezményes elérése, aktuálisan az excel, de javasoljuk hogy ezt a lehetőséget csupán az eredményeik ellenőrzésére használják. Meg kell ugyanis tanulniuk a számítások elvégzésének módját lépésről-lépésre, mielőtt egy nagyobb teljesítményű számítógépes szoftvert kezdenek el használni. Példákat mutatunk egy ingyenesen hozzáférhető számítógépes szoftver alkalmazásához is, de azzal a kéréssel, hogy ezt is csak saját számításaik ellenőrzése céljából alkalmazzák. Ez a scilab, a matlab ingyenes változata.
Hallgatóink igen kevés mérési eredményhez jutnak hozzá - idő és eszköz híjján - ezeket sem ismerik elegendően sok számjegy pontossággal. Az ilyen típusú adatok alkalmatlanok az eloszlás típusának megállapítására. Ezeken csak gyakorolni lehet. Jobb lehetőségünk nem lévén, sokszor normál eloszlást feltételezünk, ám erről megbizonyosodni nem tudunk. Szakszerűen nem is lehet, nem is szabad. Majd, ha a szakdolgozat írására kerül a sor... Hagyjuk ezt addig a Matematika tantágyra.

(előkészület alatt)